BRÁNY

Ako vybrať správnu bránu?

Rozhodujete sa aký typ plotovej brány zvoliť? Ste na správnom mieste. V tomto článku sa pozrieme ... Pokračovať v čítaní >

dvojkridlova-brana-s-vyplnou-panela-3 - kópia

Rozhodujete sa aký typ plotovej brány zvoliť? Ste na správnom mieste. V tomto článku sa pozrieme na jednotlivé druhy vstupných brán a ich vlastnosti. Priblížime si rôzne typy pozemkov a povrchov podľa vhodnosti na umiestnenie rôznych typov brán.

Dvojkrídlové a samonosné brány

Ak je niečo, čo by sme pri výbere brány nemali podceniť, je to materiál a povrchová úprava. Kvalita materiálu a dvojitá antikorózna povrchová úprava pozinkovaním a vypaľovanou UV stabilnou polyesterovou farbou by mala byť absolútnou samozrejmosťou, pokiaľ chcete dlhú životnosť a farebnú stabilitu svojej brány.

Na pozemku záleží

Pozemok pri výbere brány je zohráva dôležitú úlohu, ovplyvňuje výber hneď z niekoľkých dôvodov. 

Veľkosť a dispozícia pozemku môže výber značne zmenšiť, hlavne na malých pozemkoch. Na otváranie dvojkrídlovej brány treba dostatočný priestor za bránou a dostatočnú šírku prejazdu, t. j. minimálne 3 metre pre osobné vozidlo. 

Na malom pozemku a pozemku, kde je krátky priestor medzi bránou a stenou domu, by ste po zaparkovaní vozidla len ťažko zavreli krídla brány. Na takéto typy pozemkov sa hodia posuvné brány, ktoré sa neotvárajú do priestoru. Na trhu sú dva typy posuvných brán: posuvné brány po koľanici a samonosné brány. Samonosná brána vyžaduje o niečo viac priestoru pre zasunutie ako posuvná brána na koľajnici. 

Pokiaľ ste vlastníkom členitého pozemku s nerovnosťami pod bránou, ktoré nebudú upravované, v tom prípade je pre vás jediným použiteľným variantom posuvná brána samonosná. Samonosná posuvná brána nepotrebuje rovný povrch v šírke prejazdu. Stačí vyrovnať povrch pre betónový základ kde bude umiestnený C-profil a nosný vozík. Dvojkrídlovej bráne členitý povrch v šírke prejazdu rovnako nevadí.

Posuvná brána s koľajnicou vyžaduje rovný povrch, do ktorého sa zabetónuje základ na osadenie koľajnice. Brána je vybavená kolieskami, ktoré pri otváraní a zatváraní jazdia po koľajnici. Z tohto dôvodu je nutný rovný povrch bez nerovností

Častokrát sa v horských oblastiach stavajú domy na svahovitých pozemkoch. Pre svahovitý pozemok platia veľmi podobné kritéria ako pre pozemok s povrchovými nerovnosťami. Vo väčšine prípadov je možné osadiť krídlovú bránu. 

Posuvné brány, ktoré jazdia do kopca sa montujú spolu s automatickou brzdou. Pri exponovaných a inak komplikovaných terénoch je dobré poradiť sa s profesionálmi, ktorý vám pomôžu vybrať vhodný typ brány na základe dlhoročných skúseností.

Mohlo by vás zaujímať