GABIONY

GABIONY

ČO JE VLASTNE GABION? Gabiony rozdeľujeme na niekoľko kategórii:⦁ gabionové ploty⦁ gabionové koše⦁ gabionové kvetináče⦁ ... Pokračovať v čítaní >

ČO JE VLASTNE GABION?


Gabiony rozdeľujeme na niekoľko kategórii:

⦁ gabionové ploty
⦁ gabionové koše
⦁ gabionové kvetináče
⦁ gabionové stĺpy

Čo je súčasťou konštrukcie gabionu?
Na jednu konštrukciu gabionovej klietky potrebujeme:
⦁ 6ks gabionových sietí, štandard ne s okami 100mm x 100mm alebo 50mm x 100mm
⦁ špirály na viazanie jednotlivých dielov k sebe
⦁ háčiky, ktoré zabraňujú rozťahovaniu a deformácii konštrukcie po nasypaní kameňa.

VYUŽITEĽNOSŤ GABIONOV


Koše

Gabionový kôš sa odporúča zostaviť s minimálnou šírkou 500 mm. Táto šírka je nevyhnutná, pretože ide o konštrukciu schopnú samonosnosti a menšia šírka by ohrozila jej stabilitu.
Gabionové koše nachádzajú najčastejšie uplatnenie pri podpore svahov, napríklad pri výstavbe diaľnic a tunelov, ako ochrana pred zosuvom pôdy, alebo aj ako prírodný oporný múr v terasovitých záhradách. Využívajú sa tiež na parkoviskách ako zábrana, ako samostatné architektonické prvky ozdobujúce záhrady, dvory, domy, parkoviská, reštaurácie a firemné areály.Gabionové koše je možné ukladať na seba (stohovať) do desiatok metrov, možnosť z nich vytvoriť aj schody.

Kvetináče

Gabiónové kvetináče pozostávajú z dvoch klietok bez horného a dolného dielu. Vnútorná klietka je menšia v priemere o 15 cm oproti vonkajšej, a ich spojenie je zabezpečené háčikmi, ktoré bránia deformácii konštrukcie. Vnútorný priestor je možné využiť na umiestnenie kvetináča, vystlanie nopovou fóliou a naplnenie zeminou, čím vzniknú moderné vyvýšené záhony. Medzery medzi konštrukciami sa následne môžu zaplniť kameňom.

Stĺpy

Gabionové stĺpy môžu byť využité aj ako dekoračné prvky do plota, napríklad na ozvláštnenie k bráne. V princípe je to rovnaká konštrukcia ako pri gabionových košoch s rozdielom vo výške, a tu je navyše nevyhnutné zvnútra vystužiť gabionový stĺp aj zabetónovaním železným stĺpikom. Gabionové stĺpy sú obľúbené ako dekoratívne riešenie pre záhradné a vodné prvky.


Lavičky a ohniská

Gabionové lavičky a ohniská predstavujú štýlové a funkčné doplnky pre vonkajšie priestory. Spojujú robustnosť gabionových konštrukcií s praktickým využitím. Lavičky aj ohniská sú obklopené gabionovými stenami, ktoré slúžia nielen ako estetický prvok, ale aj ako funkčné oporné stĺpy pre celú konštrukciu. Vhodné umiestnenie týchto lavičiek môže byť na terase, v záhrade alebo pri okraji bazéna.

VÝPLŇ GABIONOV


Lomové kamene predstavujú najčastejšiu výplň gabiónov. Voľba konkrétneho typu kameňa závisí na vás a na tom, ako bude ladiť s celkovým dizajnom vášho domu. Dôležitým aspektom je aj odporúčaná frakcia kamena, ktorá by mala zodpovedať veľkosti oka. Pri väčšej frakcii je nevyhnutné kamene ukladať manuálne.
V prípade menšej frakcie sa odporúča použiť 6-hranné pletivo na zabránenie vypadávania kameňov z konštrukcie. Lomové kamene sú k dispozícii v rôznych farbách, ktoré závisia od typu kamene. Vzhľadom na ich prírodný pôvod a ťažbu nie je vždy možné dosiahnuť úplnú jednotvárnosť farieb.
Pri použití drobného štrku na vyplnenie gabiónov je možné medzi kamene umiestniť aj skalničky. Vzhľadom k ich nenáročnosti na pestovanie vytvárajú ideálne prostredie a pridávajú originálny vzhľad vášmu plotu.


VLASTNOSTI GABIONU


Gabióny nezabezpečujú len estetický dojem, ale plnia aj bezpečnostnú funkciu, čiastočne zabraňujúce prenikaniu hluku a prašnosti z ulice. S vyplneným kameňom poskytujú pasívne chladenie v horúcich letných dňoch, umožňujú prúdenie vzduchu a zabezpečujú ventiláciu.
V prípade voľby gabiónov získate moderný a prírodný plot s originálnou a štýlovou výplňou, ktorý nie je len funkčný, ale aj esteticky príťažlivý architektonický prvek vášho domu. Fantázii nie sú stanovené žiadne hranice, a tak každý plot, kvetináč alebo kôš môže byť originálom.
V konštrukciu je možné namontovať poštovú schránku, elektromer, plynomer, čím sa dosiahne elegantný vzhľad celého plota.

Mohlo by vás zaujímať