SYPANÉ PLOTY

Moderný a štýlový plot? Sypaný plot je tou správnou voľbou.

Spôsobov ako mať funkčný, praktický a zároveň moderný a estetický plot je viacero. Jednou z ... Pokračovať v čítaní >

Sypaný plot / gabionový plot, výška 1030 mm

Spôsobov ako mať funkčný, praktický a zároveň moderný a estetický plot je viacero. Jednou z možností je aj sypaný gabiónový plot.

Čo je vlastne sypaný plot?

Názov gabione pochádza z taliančiny a znamená klietka, ktorá sa dá vyplniť rôznym materiálom, napr. skalami, kameňom, drevom, tehlami. Kamene, skaly sú v stavebníctve používané tisícky rokov pre ich variabilnosť, stabilitu, pevnosť, rôznorodosť využitia.

Sypaný znamená, že kamene skaly sa do klietky sypú pomocou stroja. Skaly a kamene sú najtypickejšou náplňou pre svoju trvanlivosť, dlhú životnosť a stabilitu.

Konštrukcie sú zvárané z pevného pozinkovaného, alebo práškovanou farbou ošetreného drôtu, ktorý sa pri naplnení materiálom neohne.

Z čoho sa skladá konštrukcia sypaného plota?

Jedna konštrukcia sypaného plota sa skladá z 2 ks 2D panelov, 2 ks stĺpikov (špeciálny plech v tvare „U“ presahujúci výšku plota o 60 cm na betónovanie s hotovými zárezmi na umiestnenie panela a k danej výške), potrebný počet skrutiek a háčikov, ktoré zabraňujú rozťahovaniu a deformácii konštrukcie po nasypaní kameňa.

Jedna sekcia sypaného plota je štandardne široká 20 cm a dlhá 250 cm.

Využitie sypaného plota

Sypaný plot môžete postaviť ako bariérový plot, plot od ulice, oplotenie okolo pozemku, ako okrasnú stenu.

Je možné ho kombinovať s hliníkovým plotom, zeleným (tuje), prípadne nevyplniť konštrukciu alebo vyplniť len z časti. Fantázii sa medze nekladú a preto je každý plot originálom.

Do konštrukcie je možné osadiť poštovú schránku, elektromer, plynomer, čím dosiahnete eleganciu celého plota.

Výplň sypaného plota

Najčastejšou výplňou do sypaného plota sú lomové kamene. Je len na Vás, aký typ kameňa si zvolíte, ktorý sa najlepšie hodí k celkovému dizajnu Vášho domu.

Odporúčaná frakcia kameňa je 63. Pri väčšej frakcii by kamene vytvárali príliš veľké medzery, čo by pôsobilo nevzhľadne, alebo by sa museli ukladať ručne.

Pri menšej frakcii by bolo nutné použiť šesťhranné pletivo, aby kamene nevypadávali z konštrukcie. Lomové kamene sú dostupné v rôznych farbách podľa typu kameňa. Nakoľko ide o prírodný, ťažený materiál nie je možné aby sa dosiahla vždy rovnaká farebnosť a veľkosť.

Výplň sypaného plota

Najčastejšou výplňou do sypaného plota sú lomové kamene. Je len na Vás, aký typ kameňa si zvolíte, ktorý sa najlepšie hodí k celkovému dizajnu Vášho domu.

Odporúčaná frakcia kameňa je 63. Pri väčšej frakcii by kamene vytvárali príliš veľké medzery, čo by pôsobilo nevzhľadne, alebo by sa museli ukladať ručne.

Pri menšej frakcii by bolo nutné použiť 6-hranné pletivo, aby kamene nevypadávali z konštrukcie. Lomové kamene sú dostupné v rôznych farbách podľa typu kameňa. Nakoľko ide o prírodný, ťažený materiál nie je možné, aby sa dosiahla vždy rovnaká farebnosť a veľkosť.

Vlastnosti sypaného plota

Okrem estetického hľadiska plní sypaný plot aj funkciu bezpečnostnú, čiastočne bráni prenikaniu hluku a prašnosti z ulice. Keďže je vyplnený kameňom v horúcich letných dňoch vytvára pasívne chladenie, umožňujú prúdenie vzduchu a poskytujú ventiláciu.

Ak sa rozhodnete pre sypaný plot získate moderný no zároveň z časti prírodný, vďaka výplni originálny a štýlový plot, ktorý nebude len účelný ale aj oku lahodiaci prvok Vášho domu.

Naše realizácie sypaných plotov nájdete na našej FB stránke.

Mohlo by vás zaujímať